Vrste prevara

Veoma je važno da znate da prevarantima nije važno ko ste vi i da će ciljati ljude svih uzrasta i svih nivoa prihoda.

Informišite se o 5 najčešćih šema prevare:

* Prevare prilikom kupovine putem interneta: Kupac putem transfera novca plaća nešto što je kupio putem interneta i to izgleda kao „nevjerovatna ponuda“. Razmislite dobro o tome jer većina veb lokacija nudi različite načine on-line direktnog plaćanja koji vam nude veću zaštitu od transfera novca.

* Prevare na lutriji/klađenju: Klijent prima e-poštu ili telefonski poziv u kom ga neko obavještava da je dobio na lutriji ili klađenju i da je neophodno da uplati novac da bi dobio novac.

* Prevara od strane navodnog člana porodice u nevolji: Od klijenta se traži da hitno pošalje novac osobi koja se predstavlja kao rođak ili prijatelj, kojoj su hitno potrebna finansijska sredstva za plaćanje putnih karata, garancija za kredit, medicinske njege i slično.

* Romantične veze: Klijent je uvjeren da je započeo romantičnu vezu sa nekim koga je upoznao preko digitalnih kanala društvenih mreža i nikada ga nije vidio uživo. Prevaranti će zahtijevati da im se pošalje novac kako bi mogli da vas posjete, pa čak i da se usele kako biste živjeli zajedno.

* Druge vrste prevara: Od klijenta se traži da pošalje novac iz raznih razloga, uključujući pomoć u vezi sa raznim nepogodama, kupovinom automobila, lažnim kreditima, oglasima u novinama ili tajnim kupcima.

Kako da se zaštitite od prevare?

UVIJEK

Morate znati sa kim komunicirate, posebno kada se radi o internet i ponudama za nagradu ili poklon. Ne vjerujte porukama poput: „Čestitamo na osvajanju 1.000 evra “

Istražite ponudu da biste bili sigurni da je originalna. Ako izgleda previše dobro da bi bilo istinito, onda je moguće da je u pitanju prevara.

Zapamtite da se referentni broj doznake poistovjećuje sa davanjem gotovine. Kada pošaljete novac i referentni proj primaocu doznake – ne možete ga vratiti, jer je vrlo vjerovatno da je novac već isplaćen.

NIKAD:

– Ne šaljite novac nekome koga ne poznajete. Nikada.
– Ne šaljite novac rođaku u nevolji, a da unaprijed ne provjerite njegovo
stanje. Postavljajte pitanja da biste unaprijed potvrdili identitet osobe.
– Ne šaljite novac da biste primili novac.

Prijavite prevaru!

Ako ste žrtva prevare, odmah prijavite prevaru najbližoj policijskoj stanici.

Ako ste koristili MoneyGram doznake na Moneta lokacijama i prevareni ste, odmah kontaktirajte: +38220653625

Prijavite prevaru

Ako ste žrtva prevare, odmah prijavite prevaru najbližoj policijskoj stanici

Ako ste koristili MoneyGram doznake na Moneta lokacijama i prevareni ste kontaktirajte +38220653625

Primjedbe

Za sve primjedbe ili pohvale možete nas kontaktirati

Email: moneta@monetamne.me

Kontakt telefon: +382 20 653 625

Saznaj više